• Rady & Tipy
  • 26.8.2021

Ako vybrať teplovzdušnú fritézu?

tefal_FB_1200x675_Actifry2v1XLSK.png

Premýšľate o tom, že by ste si zaobstarali teplovzdušnú fritézu? Poradíme vám, na čo sa pri výbere tohto praktického kuchynského pomocníka zamerať a podľa akých kritérií sa teda rozhodovať.

Prečo používať teplovzdušnú fritézu: V hlavnej roli chuť a zdravie

Milujete vyprážané jedlá pripravované na oleji? Ak chcete žiť zdravšie, ale zároveň by ste tieto jedlá neradi vyradili zo svojho jedálnička, teplovzdušná fritéza je pre vás tá pravá.
Prečo teda teplovzdušná fritéza? V porovnaní s klasickou fritézou predstavuje omnoho zdravšiu alternatívu vyprážania. V teplovzdušnej fritéze pripravíte milované jedlá na kvapke oleja alebo dokonca aj bez neho.
Medium-05_ACTIFRYGENIUSNOIREXLFACEFERMEE (1).jpg

Na akom princípe teplovzdušná fritéza vlastne funguje? Kombinuje medzi sebou automatické jemné miešanie a teplý vzduch, ktorý cirkuluje okolo pripravovaného jedla. Tým je zaručená dokonale rovnomerná príprava a chrumkavosť. Výsledok vám tak bude pripomínať jedlo ako po vytiahnutí z klasickej fritézy, ale bez nadbytočného oleja a kalórií.
 

Typy teplovzdušných fritéz: Odlišujú sa podľa množstva pripravených jedál

Použitie teplovzdušnej fritézy je veľmi jednoduchou záležitosťou, avšak výsledok je nad očakávania. Pokiaľ vás zaujíma, ako vybrať teplovzdušnú fritézu, mali by ste najskôr vedieť, že aj v tomto prípade sa môžete rozhodovať medzi niekoľkými typmi.
Vybrať si môžete teplovzdušnú fritézu napríklad s fritovacím košom, v ktorej si pripravíte len jedno jedlo. Veľmi obľúbené sú taktiež teplovzdušné fritézy, ktoré umožňujú pripraviť naraz hneď niekoľko jedál. V druhom prípade ide o teplovzdušnú fritézu ActiFry Genius XL 2v1 od Tefalu, ktorá obsahuje dve oddelené varné zóny umožňujúce variť naraz kompletné jedlo. Vo výsledku si tak môžete vychutnávať chrumkavé hranolky so šťavnatým steakom alebo smažené kuracie nugetky s pečenými zemiakmi.

Dôvody, prečo je jedlo z teplovzdušnej fritézy

Aká je spojitosť medzi teplovzdušnou fritézou a zdravím? Určite veľká. V teplovzdušnej fritéze totiž môžete hranolky a ďalšie vybrané jedlá zdravo vyprážať na niekoľkých kvapkách oleja, či úplne bez neho.
V teplovzdušnej fritéze Actifry Genius XL 2v1 od Tefalu tak pripravíte hranolky, kuracie nugety, rybie prsty, obaľované kuracie stripsy, ale aj rybu či šťavnatý steak na minimálnom alebo nulovom množstve oleja. Chuť výsledných jedál však bude stále dokonalá.
Ešte viac môžete znížiť riziká, ktoré sú spojené s vyprážaním, pomocou rastlinných olejov. Zdravé a chutné jedlá si pripravíte napríklad na kvapke repkového, či arašidového oleja. Ide o rastlinné oleje, ktoré sa prepaľujú až pri teplotách vyšších než 200 stupňov Celsia, preto sú pre vyprážanie v teplovzdušnej fritéze ideálne. Vášmu zdraviu prospeje taktiež použitie mandľového oleja, avokádového oleja, či oleja z lieskových jadier, ktoré sú bohaté na vitamíny, minerály a mastné kyseliny. Tieto oleje navyše dodajú pripravovanému pokrmu špecifickú chuť.

Ako vybrať teplovzdušnú fritézu: Riaďte sa týmito kritériami

 
Chcete si teplovzdušnú fritézu zaobstarať aj k vám domov? Aby ste mali s týmto kuchynským spotrebičom stopercentnú spokojnosť a aby vám slúžil podľa vašich predstáv, riaďte sa nasledujúcimi kritériami, ako vybrať teplovzdušnú fritézu.
 

1. Teplovzdušnú fritézu voľte podľa veľkosti, či maximálnej hmotnosti potravín

 
Aké je hlavné kritérium výberu teplovzdušnej fritézy? Berte ohľad na jej veľkosť alebo maximálnu hmotnosť potravín, ktoré v nej môžete pripraviť. Nad týmto kritériom premýšľajte hlavne vtedy, pokiaľ budete chcieť v teplovzdušnej fritéze uvariť jedlo pre svoju rodinu.
Priekopníkom je v tomto prípade teplovzdušná fritéza Tefal ActiFry Genius XL 2v1, ktorá zvládne naraz až 1,7 kilogramu potravín. Pripravíte si v nej hlavné jedlo až pre 6 osôb a prílohy až pre 8 osôb. Tefal ActiFry Genius XL 2v1 má jednoducho ideálnu veľkosť pre celú rodinu.
 

2. Podstatný je počet varných zón

Ako sme už písali vyššie, vyberať si môžete medzi teplovzdušnými fritézami, v ktorých naraz pripravíte jeden alebo viac typov pokrmov. Ak si chcete zjednodušiť varenie a čas strávený v kuchyni, teplovzdušnú fritézu vyberajte taktiež podľa počtu varných zón, ktoré obsahuje.
 

3. Zamerajte sa na to, aký má teplovzdušná fritéza výkon

Teplovzdušná fritéza funguje na princípe ohrievania vzduchu. A keďže je ohrievanie vzduchu omnoho menej náročné, než ohrievanie oleja pri klasickej fritéze, teplovzdušná fritéza nepotrebuje vysoký výkon. Vyberajte preto teplovzdušné fritézy s výkonom 1000 W a vyššie.
 

4. Ďalšie kritériá výberu: LCD displej, predvolené programy, odložený štart, ohrievanie a časovač

Ak chcete, aby sa vám v teplovzdušnej fritéza skutočne dobre varilo, nie je od veci, keď bude mať LCD displej, predvolené programy, odložený štart a časovač. Tieto kritériá spĺňa zdravá fritéza ActiFry Genius XL 2v1 od Tefalu. Jej veľký dotykový displej ponúka funkcie odloženého štartu, ohrievania a časovač.
Teplovzdušná fritéza od Tefalu má tiež v ponuke 9 predvolených programov, vďaka ktorým pripravíte pestrú škálu receptov a to vrátane vyprážaných jedál. O ktoré predvolené programy konkrétne ide? Hranolky, nugety a chuťovky, sladké a slané šišky, jarné závitky, mäso a ryby, kurča, wok, svetová kuchyňa a dezerty. Každý z týchto programov zabezpečuje optimálnu teplotu.
 

5. Umývanie v umývačke riadu a teplovzdušná fritéza: Kritérium, ktoré by vás malo zaujímať

Ďalšie kritérium výberu teplovzdušnej fritézy je jej ľahké čistenie a prípadné umývanie v umývačke riadu. Toto kritérium spĺňa teplovzdušná fritéza ActiFry Genius XL 2v1, ktorej pokrievka, misa a lopatka sa dajú vybrať a následne umyť v umývačke riadu.
 

6. Teplovzdušnú fritézu vyberajte aj podľa dostupného kompatibilného príslušenstva 

Pokiaľ sa pozeráte po novej teplovzdušnej fritéze, vyberajte si ju taktiež podľa kompatibilného príslušenstva. Napríklad príslušenstvo k teplovzdušnej fritéze Tefal obsahuje celý rad modelov. Ide napríklad o špeciálne plató, ktoré umožňuje variť súčasne ďalšie jedlo, o nepriľnavú nádobu s veľkým objemom pre prípravu maximálneho množstva hranoliek, o rukoväť varného plata, o držiak varného plata alebo o miešaciu lopatku.

Odporučené produkty
Môžete nám pomôcť s webovou stránkou?

Aby sme mohli zlepšovať naše webové stránky, musíme ukladať súbory cookie o našich návštevníkoch.
Zakázať všetko
Povoliť všetko