• Rady & Tipy
  • 16.9.2022

Ako ušetriť a jednoducho pripraviť domáce rastlinné mlieko

header 33@2.png

Poďte s nami ušetriť a pripraviť výborné domáce rastlinné mlieko, ktoré zvládnete v niekoľkých krokoch. Dozviete sa, z čoho a ako ho môžete vyrobiť. Tiež vám dáme tipy na to, ako ďalej tento rastlinný nápoj použiť, aby vám chutil a zároveň podporil vaše zdravie.

Čo je rastlinný nápoj a z čoho sa vyrába

Rastlinné nápoje, často označované ako rastlinné mlieka, sa vyrábajú namáčaním orechov, semien, strukovín či obilnín vo vode a ich následným rozmixovaním a scedením. Nápoje rastlinného pôvodu sa často používajú ako náhrada kravského mlieka. Avšak z nutričného hľadiska sú kravské mlieko a rastlinný nápoj dva odlišné druhy potravín.

Z čoho môžete nápoje rastlinného pôvodu konkrétne vyrábať? Z orechov, ku ktorým patria mandle, kešu, kokosový orech, makadamové orechy alebo lieskové orechy. Domáce rastlinné mlieko je skvelé aj z obilnín typu ryža, ovos, ovsené vločky, quinoa či špalda. Vyskúšajte aj domáce rastlinné mlieko zo sóje, maku alebo sezamových semienok. Vyrobiť si pritom môžete ako domáce rastlinné mlieko jednodruhové, tak rastlinný nápoj z kombinácie vyššie uvedených surovín – napríklad z ovsených vločiek a mandlí alebo z ryže a kokosového orecha.

Základné ingrediencie na výrobu domáceho mlieka

Chcete si vyrobiť domáce rastlinné mlieko? Jeho príprava je v zásade veľmi jednoduchou záležitosťou. Aké ingrediencie teda na prípravu tohto nápoja rastlinného pôvodu potrebujete?

●  1 hrnček vybraných orechov, semien, obilnín či strukovín

●  štipku soli

●  3 hrnčeky studenej vody

●  sladidlo na dochutenie

Výroba domáceho rastlinného mlieka krok za krokom

1. Namočte orechy, semená, obilniny alebo strukoviny do misky s vodou a štipkou soli. Rôzne druhy potravín pritom vyžadujú rôznu dobu máčania. Nechajte ich však vo vode minimálne po dobu 5 až 12 hodín.

  2. Po uplynutí doby potrebnej na namáčanie orechy, semená, obilniny či strukoviny sceďte a vložte do výrobníka rastlinného nápoja Tefal Perfectmix Cook, kde ich zmiešajte s 3 hrnčekmi studenej vody. Snažte sa o to, aby bol pomer základnej ingrediencie rastlinného nápoja a vody vždy 1:3. V prípade výrobníka rastlinného nápoja je tiež dôležité, aby išlo o vysokorýchlostný mixér, ktorý všetky ingrediencie dôkladne rozmixuje a prepojí.  

3.  Na výrobníku rastlinného nápoja Tefal Perfectmix Cook stlačte automatický program Viaczrnné / Rastlinné mlieko a za chvíľu máte hotovo. Podľa výsledku môžete domáce rastlinné mlieko ďalej dochutiť javorovým sirupom, agávovým sirupom, kokosovým cukrom alebo medom.  

4. Domáce rastlinné mlieka z kešu orechov, makadamových orechov alebo pekanových orechov sú po rozmixovaní hladké a určené rovno na konzumáciu. V prípade ďalších druhov orechov, semien, strukovín či obilnín však vykazujú určitú štruktúru. V poslednom kroku tak môžete vláknité rastlinné mlieko precediť cez sitko, vďaka čomu získate skutočnú lahôdku.

Nutričné hodnoty rastlinných nápojov

V závislosti od druhu použitých orechov, semien alebo obilnín predstavujú rastlinné nápoje významný zdroj bielkovín a vlákniny. Označiť ich môžeme zároveň ako nízkokalorické. Rastlinné nápoje ďalej obsahujú provitamín A, vitamín E, vitamíny radu B alebo omega-3 mastné kyseliny. Nájdete v nich aj množstvo zdraviu prospešných minerálnych látok. A to napríklad zinok, horčík, vápnik, železo, fosfor, meď, draslík alebo mangán.

Domáce rastlinné mlieka sú zdravé aj preto, že sú čerstvé, bez prísad a konzervačných látok. Vzhľadom na to, aký druh orechov, semien alebo obilnín na ich prípravu použijete, si môžete pochutnať na veľmi širokej škále rastlinných mliek. Jednotlivé druhy týchto rastlinných nápojov teda môžete podľa chuti obmieňať a pripraviť sa presne taký, na ktorý máte práve chuť.

Koľko za domáce rastlinné mlieko ušetríte proti kupovanému?

Finančnú rozvahu sme vyskúšali na najpoužívanejšom rastlinnom mlieku z mandlí, teda mandľovom mlieku. 1L mandľového mlieka bežne kúpite za 2 €. 100 g mandlí, z ktorých vyrobíte cca 1L mlieka vás príde na 1,20 €. Náklady na štipku soli, vodu či dochucovadlá sú zanedbávajúce. Vysokorýchlostný mixér potom väčšinu práce urobí za vás. V percentách tak ušetríte 40 % nákladov.

Tipy na využitie domáceho rastlinného mlieka

Pokiaľ ho budete skladovať v chladničke, hotové domáce rastlinné mlieko vám vydrží čerstvé zhruba tri až štyri dni. Preto ho odporúčame skonzumovať čo najskôr. Vzhľadom na jeho skvelú chuť však garantujeme, že vám v chladničke príliš dlho nezostane. Akým spôsobom ho môžete konkrétne využiť?

Domáce rastlinné mlieko môžete piť len tak. Skvelé je tiež na prípravu kaší, pudingov, nepečených dezertov, pečených múčnikov i sušienok. Tento rastlinný nápoj vám poslúži aj ako základ na prípravu kakaa a milkshakov, pridávať si ho môžete tiež do smoothies. Domácim rastlinným mliekom si skúste tiež dochucovať kávu, niektoré druhy týchto rastlinných nápojov sú skvelé aj na zjemnenie polievok a omáčok.

Domáce rastlinné mlieko: Pre koho je vhodné?

Pýtate sa, kto domáce rastlinné mlieko ocenia? Nielen vegáni a ekologicky zmýšľajúci ľudia. Tento nápoj rastlinného pôvodu je vhodný pre všetkých, ktorí si obľúbili jeho chuť a vôňu. Vzhľadom na to, že pri výrobe môžete obmieňať druhy orechov, semien či obilnín, domáce rastlinné mlieko vám nikdy nezovšednie.

Nápoje rastlinného pôvodu navyše predstavujú skvelý variant pre osoby s alergiou na mlieko alebo intoleranciou laktózy. Ako dospelí, tak deti akéhokoľvek veku môžu prostredníctvom rastlinných nápojov dodať svojmu telu potrebné živiny. Domáce rastlinné mlieko pritom môžu užívať tam, kde by inak siahli po kravskom mlieku. Využijú ho napríklad na prípravu kaší, kakaa alebo na dochutenie kávy.

Odporučené produkty

Môžete nám pomôcť s webovou stránkou?

Aby sme mohli zlepšovať naše webové stránky, musíme ukladať súbory cookie o našich návštevníkoch.
Zakázať všetko
Povoliť všetko